ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

همایش بین‌المللی عطار نیشابوری

 

همایش بین‌المللی عطار نیشاپوری از سوی موسسه مطالعاتی اسلامی دانشگاه مک گیل– دانشگاه تهران به همراهی انجمن آثار و مفاخر ایران ۲۴ و ۲۵ فروردین در نیشابور و تهران برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست خبری همایش بین‌المللی عطار نیشابوری، زندگی، آثار و افکار وی روز دوشنبه، ۲۰ فروردین‌ در ساختمان انجمن آثار و مفاخر ایران با حضور «حسن بلخاری» رئیس و«مهدی محقق» رئیس هیئت مدیره انجمن آثار و مفاخر ایرانی برگزار شد.

همایش عطار نیشابوری از سری همایش‌های بزرگان فرهنگ برای بررسی زندگی، آثار و افکار او توسط موسسه مطالعاتی اسلامی دانشگاه مک گیل– دانشگاه تهران و به دبیری مهدی محقق برگزار می‌شود. 

محقق هدف برگزاری این همایش را که اولین همایش از سری همایش‌ها درباره بزرگان اندیشه و فرهنگ ایرانی-اسلامی است، ارج نهادن این بزرگان و ایجاد شناخت بهتر برای همگان عنوان کرد و گفت: ما در معرفی بزرگان ایران کوتاهی کرده‌ایم.

به گفته حسن بلخاری، رئیس انجمن مفاخر، در این نشست مهمانانی از کشورهای ژاپن، ترکیه، بنگلادش، افغانستان و پاکستان حضور دارند و از ۳۰۰ مقاله رسیده، ۱۲۳ مقاله انتخاب شده‌اند. همچنین از میان این ۱۲۳ مقاله، ۲۰ مقاله به صورت دیجیتال در یک CD  ارائه می شوند و در دو نشریه زیر نظر انجمن مفاخر به چاپ می‌رسند.

به گفته رئیس انجمن آثار و مفاخر ایران نشست‌های پیرامون این همایش روز ۲۴ و ۲۵ فروردین در شهر نیشابور و تهران در مکان انجمن آثار و مفاخر ایران برگزار می‌شود. در این نشست‌ها مقالات و سخنرانی‌هایی پیرامون آثار، اندیشه و زندگی عطار ایراد و به بحث و گفتگو گذاشته می‌شوند.

حسن بلخاری همچنین از رونمایی چهار کتاب در این همایش خبر داد. کتاب‌های چکیده ۲۰ مقاله برتر همایش عطار، کتاب اشترنامه با تصحیح مهدی محقق، شرح‌الاحوال عطار به قلم بدیع‌الزمان فروزانفر و خسرونامه در این همایش رونمایی می‌شوند.

حسن بلخاری در باره چرایی انتخاب عطار به عنوان اولین اندیشمند این مجموعه همایش‌ها توضیح داد: در عرفان دو جریان اصلی وجود دارند که یکی از آنها جریان تمثیلی است که در راس آن مولانا قرار دارد. ولی مولانا در این راه از عطار نیشابوری بسیار تاثیر پذیرفت به همین دلیل عطار به نوعی بنیان‌گذار جریان تمثیلی عرفان به حساب می‌آید و عوام و خواص مردم ارتباط بیشتری با او برقرار کرده‌اند. عطار ستاره فروزان تاریخ حکمت و عرفان اندیشه اسلامی-ایرانی است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر ایران همچنین از پیام رئیس جمهوری حسن روحانی برای این همایش خبر داد که قرار است در روز این برنامه قرائت شود.

این همایش با همکاری و همراهی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار شد که دستاوردهای بسیار ارزشمندی، برجای گذاشته است.