ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نخستین همایش بین المللی ادبیات: زبان همدلی در شیراز با همکاری انجمن ترویج زبان و ادب فارسی

نخستین همایش بین المللی ادبیات: زبان همدلی در شیراز با همراهی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار می شود 

.این همایش منتظر مقالات علمی پژوهشگران است.

 

 

 برگزاری همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی»  

در شیراز

آرزو برای تغییر رفتار خشن 

سیاسیون دنیا با ادبیات درمانی!

همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی» چهاردهم و پانزدهم اسفندماه سال جاری در شیراز برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، امشب در نشستی خبری که در دانشکده خبر شیراز برگزار شد، دبیر علمی همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی» اظهار داشت: در راستای ایجاد همدلی و صلح جهانی همایش ادبیات، زبان همدلی در روزهای چهاردهم و پانزدهم اسفندماه سال جاری در شیراز برگزار می‌شود.

کاووس حسن لی با اشاره به اهداف صلح‌جویانه و بشردوستانه همایش ادبیات زبان همدلی، خاطرنشان کرد: این همایش نخستین گردهمایی بین‌المللی در این عرصه خواهد بود.

این استاد دانشگاه شیراز افزود: امروز دنیا با مخاطرات بسیاری روبه‌روست و همایش‌هایی مانند همایش ادبیات، زبان همدلی می‌تواند در کاهش خصومت‌ها و کشمکش‌های سیاسی بسیار مؤثر واقع شود.

رئیس مرکز حافظ‌شناسی اضافه کرد: شاید با زبان همدلی که در ادبیات فارسی بی‌نظیر است، بتوان رفتار خشن سیاسیون دنیا را نیز تغییر داد و جهانی دوست‌داشتنی‌تر که در آن صلح و مدارا حرف اول را بزند، برپا کرد.

حسن لی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مکان و میهمانان همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی» نیز اظهار داشت: بی‌گمان از سراسر دنیا میهمان خواهیم داشت اما به دلیل اینکه هنوز حضور میهمانان قطعی نشده است، نمی‌توان نام مشخصی را اشاره کرد.

وی همچنین گفت: مقاله‌هایی نیز به دبیرخانه همایش در شیراز ارسال شده است که پس از بررسی این مقالات تعدادی انتخاب خواهد شد.

بررسی مفاهیم صلح و آشتی در ادبیات فارسی، بازیابی شیوه‌های نوین انتشار مفاهیم صلح طلبانه در ادبیات، بررسی آثار موفق و جریان ساز ادبی در پیوند با صلح و همدلی و... از محورهای همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی» عنوان شد.

در ادامه این نشست خبری، رئیس دانشکده خبر شیراز نیز در سخنانی با اشاره به نقش ادبیات فارسی در صلح و دوستی اظهار داشت: ادبیات در جریان زندگی، گفتار، رفتار و ارتباط انسان‌ها نقشی مهم داشته و همگان به آن نیاز دارند.

محمود شاکر با اشاره به عزم دانشکده خبر برای برگزاری همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی»، خاطرنشان کرد: دانشکده خبر این نیاز را احساس کرد که ادبیات باید به‌طور قوی‌تری در جریان قلم اصحاب رسانه قرار گیرد و هدف همایش شیراز این است که این نیاز به چشم بیاید و همگان متوجه آن شوند.

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به تنش‌ها و سخت گفت‌وگوها بین حاکمیت‌ها در دنیای امروز، این نیاز را بیشتر احساس می‌کنیم که ادبیات نقش مؤثرتری در جریانات حاکم ایفا کند و بجاست که این مسئله از جایی آغاز شود که بزرگانی چون حافظ و سعدی دارد.

شاکر اضافه کرد: ایرانی در طول تاریخ نشان داده است به‌هیچ‌عنوان به دنبال جنگ نیست و همیشه پیام صلح داشته و اگر جنگی در این تمدن اتفاق افتاده برای رسیدن به صلح و دشمنی با ستیزه‌جویی بوده است.

وی در پایان نیز گفت: امیدواریم در برپایی این همایش به آن چیزی که مبنای همدلی است، برسیم.

در ادامه این نشست خبری رئیس انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی ایران نیز در سخنان کوتاهی با اشاره به رویکردهای همایش شیراز، اظهار داشت: انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی تمام تلاش خود را برای ارائه ظرفیت‌های ادبیات فارسی در داخل و خارج به کار خواهد بست که همایش شیراز نیز در این راستا برگزار خواهد شد.

علی‌اصغر میرباقری افزود: وظیفه بزرگ ما علاوه بر انجام تحقیقات دانشگاهی، اعتلای فرهنگ ایران‌زمین است که همایش «ادبیات، زبان همدلی» نخستین گام در این زمینه خواهد بود و امید است که هرساله با قدرت بیشتری برگزار شود.

لازم به ذکر است همایش بین‌المللی «ادبیات، زبان همدلی» توسط دانشکده خبر شیراز با همکاری انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی کشور در اسفندماه سال جاری در شیراز برگزار خواهد شد.