ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

پیام رئیس انجمن به بزرگداشت استاد جعفر ابراهیمی (شاهد)

 

 

پیام رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی به مناسبت بزرگداشت شاعر و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان

 

استاد جعفر ابراهیمی (شاهد)

 

بسم­الله الرحمن الرحیم

به موجب کریمۀ «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا» (روم/ 30) آفرینش آدمی بر فطرت الهی استوار است. اگر انسان مبتنی بر این فطرت پرورش یابد، به کمال حقیقی و مقام خلیفۀ­اللهی می­رسد. کودکی ناب­ترین و صافی­ترین دورۀ زندگی هر انسانی است؛ زیرا او در این مرحله از زندگی آمادگی کامل دارد که بر اساس فطرت الهی تربیت شود و استعدادهای نامتناهی خود را برای رسیدن به قله­های کمال و سعادت شکوفا کند: «كُلُّ مَوْلُودٍ يُولَدُ عَلَى اَلْفِطْرَةِ وَ إِنَّمَا أَبَوَاهُيُهَوِّدَانِهِوَيُنَصِّرَانِهِوَيُمَجِّسَانَهّ.» هر کودکی بر فطرت الهی ولادت می­یابد و تربیت والدینشان مسیر و جهت زندگی آنها را مشخص می­کند. توجه به پرورش کودکان و نوجوانان نه تنها به رستگاری و کمال هر یک از آنان می­انجامد، بلکه زمینۀ سعادت و اعتلای جامعه را نیز فراهم می­آورد. بدین سبب ضروری است در هر جامعه­ای بدین موضوع مهم و سرنوشت­ساز سخت توجه شود و شرایط و امکانات لازم برای استفاده از این فرصت حساس و تأثیرگذار فراهم گردد.

     بدان سبب که روح لطیف کودک و نوجوان با ساحت عاطفی و احساسی ادبیات پیوند استواری دارد، بی­تردید حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان یکی از زمینه­های مناسبی است که می­تواند این هدف مهم را محقق سازد، بدان سبب که ادبیات بستر مناسبی برای بلوغ و ابراز احساسات و عواطف به وجود می­­آورد و میان دو بال احساس و عقل و خیال و واقعیت پیوند ظریفی برقرار می­سازد، ابزار مناسبی برای بیان تجارب و دریافت­هایی است که با زبان عادی امکان انتقال آنها به دیگران وجود ندارد. امروزه استفاده از ادبیات برای پرورش استعدادهای کودکان و نوجوانان ضرورت بیشتری پیدا کرده است. پیشرفت خارق­العاده علم و فناوری و شکل­گیری فضای مجازی امکانات وسیعی را در حوزۀ ارتباطات در اختیار انسان قرار داده است. اگر از این ظرفیت به درستی استفاده شود، می­توان به عنوان یک فرصت برای گسترش و ترویج ادبیات کودک و نوجوان بهره برد و مقدمات شکوفایی این سرمایه­های بنیادی جامعه را فراهم کرد.

     اگرچه ادبیات کودک و نوجوان در تاریخ ادب فارسی و ادبیات عامه جایگاهی درخور توجه دارد، اما در روزگار کنونی با شرایط خاصی که بر جامعه فرهنگی و ادبی حاکم است، ضرورت دارد بیش از گذشته و به صورت هدفمند و برنامه­محور به این حوزۀ مهم فرهنگی و ادبی توجه شود و با استفاده از روش­های علمی و متناسب­سازی تجارب موفق بین­المللی مبتنی بر سرمایه­های فرهنگی خود، برای حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان طرحی نو در اندیشید و بر قامت رشید این عرصۀ فرهنگی جامه­ای فاخر پوشید.

       از آنجا که ترویج ادبیات فارسی، یکی از رسالت­های مهم انجمن ترویج زبان و ادب فارسی است، خوشبختانه از آغاز فعالیت این انجمن، حوزۀ مهم ادبیات کودک و نوجوان در کانون توجه قرار گرفت و با تشکیل یک کارگروه پژوهشی و همچنین انتشار یک نشریۀ علمی پژوهشی با همکاری دانشگاه شیراز، فعالیت­های گسترده­ای برای اعتلا و ترویج ادبیات کودک و نوجوان شروع شد و پنج همایش ملی با محوریت دانشگاه شیراز برگزار گردید. در همایش­های سالانۀ انجمن نیز، هم نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان برپا می­شود و هم در میان نشست­های علمی همایش، چند نشست علمی به ادبیات کودک ونوجوان اختصاص می­یابد.

       برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر و نویسندۀ ادبیات کودک و نوجوان استاد جعفر ابراهیمی (شاهد) با همت بنیاد نخبگان استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی و نهادها و سازمان­های دست­اندرکار، فرصت مناسبی است که دربارۀ ابعاد مختلف این حوزۀ ادبی بحث و گفتگو شود. انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، ضمن تبریک به مردم فرهنگ­مدار استان اردبیل، از تلاش­های مسئولانۀ شاعر و نویسندۀ توانمند اردبیلی، که حدود پنج دهه با آفرینش­های ادبی در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان، نقشی مهم در این زمینه ایفا کرده­اند و بخش عمده از عمر ارزشمند خویش را به کار فرهنگی و مطبوعاتی در این حوزه گذرانده­اند و با خلق قریب به 120 اثر در زمینۀ داستان، شعر، رمان،‌ زندگی‌نامه و در تکامل این حرکت علمی ارزشمند اهتمام ورزیده­اند، سپاسگزاری می­کند. برای ایشان و همۀ کسانی که در ترویج و گسترش ادبیات کودک و نوجوان اهتمام می­ورزند، از درگاه خداوند بزرگ توفیق روزافزون آرزو می­کند و مراتب تقدیر و تشکّر خود را از اقدامات شایستۀ بنیاد نخبگان استان اردبیل و دانشگاه محقق اردبیلی و سازمان­ها و نهادهای همکار و همراه اعلام می­دارد و از ایزد منّان می­خواهد تا این مراسم به اهداف خویش دست یابد.

و آخر دعوانا أن الحمد لله رب­العالمین

                                                                                                                29 آبان­ 1397

                                                                                                             سید علی اصغر میرباقری فرد

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی