ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

ظهیر احمد صدیقی، استاد ادبیات فارسی در شبه‌ قاره درگذشت

 

ظهیر احمد صدیقی، استاد ادبیات فارسی در شبه‌قاره درگذشت

استاد برجسته زبان و ادب فارسی شبه قاره هند، «ظهیر احمد صدیقی» استاد تمام سابق دانشگاه جی سی روز گذشته ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ بدرود حیات گفت.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهیر احمد صدیقی از استادان برجسته ادبیات و زبان فارسی در شبه‌قاره و شهر لاهور پاکستان بود و از او آثار زیادی در زمینه ادبیات فارسی به دو زبان فارسی و اردو به یادگار ماند.

«ایران و پاکستان دو کشور دوست و همسایه»، «دلها یکی است»، «میرزا عبدالقادر بیدل»، «فارسی، ادبیات چند پهلو» عنوان برخی از آثار این استاد فقید پاکستانی است.

او علاوه بر تالیف و تصحیح نزدیک به پنجاه عنوان کتاب در حوزه‌های ادبیات فارسی، فرهنگ و تاریخ منطقه، در سال‌های پایانی عمر پربارش به ترجمه «لغت‌نامه دهخدا» به زبان اردو مشغول بود.

او همچنین به عنوان یکی از ایران‌شناس شبه‌قاره شناخته می‌شد و علاوه بر تدریس در دانشگاه جی سی، معاونت دانشگاه دولتی لاهور پاکستان را هم بر عهده داشت.

 

این شاعر، ادیب و استاد زبان و ادبیات فارسی چندی پیش با شرکت در شب شعر حسینیه امام خمینی(ره) که با حضور رهبر معظم انقلاب انقلاب برگزار می‌شود شرکت کرد و به توفیق دیدار با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی نائل شد.

محمدرضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان، به مناسبت درگذشت این استاد ادبیات فارسی، در پیام تسلیتی این ضایعه را به خانواده آن مرحوم و فقدان این چهره برجسته زبان و ادبیات فارسی را به جامعه علمی و دانشگاه‌های این کشور تسلیت گفته است.