ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

آیین گشایش دفتر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در استان خراسان

 

مراسم گشایش دفتر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی شاخۀ خراسان، ساعت 10 صبح روز یکشنبه   1396/08/07 در دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی  دانشگاه فردوسی با حضور جناب آقای دکتر میرباقری فرد رئیس انجمن و نمایندگانی از دانشگاه‌های پیام نور، فرهنگیان و آزاد اسلامی مشهد و دانشگاه بیرجند، بجنورد، حکیم سبزواری، نیشابور و اعضای هیأت علمی گروه زبان و ادبیّات فارسی و رئیس دانشکده ادبیّات و علوم انسانی برگزار گردید.

در این مراسم ابتدا جناب دکتر محمّدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نماینده این دانشگاه و عضو هیأت مدیرۀ انجمن، دربارۀ پیشینۀ انجمن ترویج که از حدود سال 1350 با ابتکار و پیگیری استاد دکتر مهدی محقق تشکیل شده‌بود؛ توضیحاتی دادند و اعلام نمودند این انجمن دیرینه‌سال در دورۀ جدید از چند سال پیش تصمیم گرفت شعبه‌های انجمن را در دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ کشور تاسیس کند و یکی از نخستین مراکزی که اعلام آمادگی کرد دانشگاه فردوسی بود که امروز شعبۀ خراسان در این دانشگاه افتتاح گردید. ایشان همچنین اعلام کردند که شاخۀ خراسان انجمن قبل از افتتاح رسمی با ابلاغ ریاست محترم دانشگاه برای این جانب، آغاز به کار کرده و امروز همایش ملی بزرگی با عنوان «ظرفیت‌های گردشگری و توسعه شهرستان فردوس» از همین طریق در جریان است، که همین‌جا از حاضران می‌خواهیم که مقالات علمی خود را برای همایش بفرستند.

آنگاه دکتر علی‌اصغر میرباقری فرد دربارۀ پیشینۀ انجمن  و اولویّت‌های کاری آن توضیحاتی دادند و به ضرورت تأسیس شعبه‌ها در اقصی نقاط کشور و در صورت نیاز خارج از کشور، اشاره کردند و ضرورت گسترش پژوهش‌های ادبی و بسط آن در خارج از دانشگاه و بدنۀ اصلی جامعۀ را یادآوری و آرزو کردند شاخۀ خراسان بتواند رسالت سنگین خود را برای بسط نگرش و شناسائی استعدادهای خلاق در سطح جامعه به نحو احسن انجام دهد.

پس از آن پرسش‌هایی در مورد وظایف و برنامه‌های انجمن و نحوۀ تشکیل شاخه‌ها از سوی حاضران مطرح گردید که به همۀ آنها بر اساس برنامۀ کلّی انجمن پاسخ داده‌شد. در پایان برای تشکیل شورای علمی انجمن شاخۀخراسان رای‌گیری شد و 9 نفر از دانشگاه‌های مختلف فردوسی مشهد، پیام نور، فرهنگیان، بجنورد، بیرجندو سبزوار به عنوان شورای علمی انجمن معین شدند که از این پس خط‌مشی فعالیّت‌های شاخۀ انجمن را معین کنند.

این جلسه، سخنرانی جناب آقای دکتر میرباقری فرد را در پی داشت که در مورد بازنگری در شیوه‌‌های تحقیق در ادب عرفانی سخن گفتند و در پایان به پرسش‌های حاضران در مورد عرفان پاسخ دادند.