ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نیم قرن تلاش علمی و فرهنگی

نیم قرن تلاش علمی و فرهنگی دکتر محمدجعفر یاحقی گرامی داشته شد

مراسم نکوداشت دکتر محمدجعفر یاحقی، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد،و عضو هیات مدیره انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی, روز یکشنبه، 16 اردیبهشت ماه در تالار خواجه نصیرالدین طوسی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی شهری و کشوری برگزار شد.

دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه دکتر یاحقی فردوسی پژوهی بزرگ است، گفت: ایشان ادیب، قرآن پژوه و خراسان شناسی تاثیرگذار بوده که در تمام عمر خود با نگاهی ایران دوستانه مسیر زندگی خود را دنبال کرده است.

وی به چند ویژگی شخصیتی دکتر یاحقی اشاره کرد و ادامه داد: ایشان شخصیتی خودساخته دارند که همچون درختان کویری در سختی رشد کرده اند و جایگاه امروزشان نتیجه کوشش های سال های پیش بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هوش سرشار، علاقه به کتاب و ذوق معلمی منحصر به فرد ایشان را از دیگر ابعاد شخصیتی دکتر یاحقی دانست و به معرفی بخشهایی از کتاب دوجلدی خاطرات دکتر یاحقی با عنوان آن سال ها و تأکید بر بخشهایی از آن پرداخت.

پیش از سخنان دکتر صالحی، دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص شاگردپروری دکتر یاحقی اظهار کرد: اکثر فرهیختگان حوزه زبان و ادبیات فارسی از شاگردان ایشان بوده اند علاوه بر دانشگاه فردوسی دشاگردان ایشان در بسیاری از گروه های زبان و ادبیات فارسی کش.ور حضور دارند و این نشان تاثیرگذاری دکتر یاحقی در عرصه آموزش کشور است.

وی با بیان اینکه دکتر یاحقی به چاردیواری دانشگاه محصور نیستند، یادآور شد: ایشان در بسیاری از نشست هایی که در شهرها و حتی کشورهای دیگر برگزار می شود، به ویژه اگر در مورد فردوسی باشد، شرکت می کنند و به ایجاد ارتباطات برون دانشگاهی اهتمام دارند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد حرکت دکتر یاحقی را در جهت ترویج فرهنگ فردوسی پژوهی و شاهنامه دوستی ستایش کرد و ادامه داد: ایشان آزادی خواهی و مدارا و همزیستی و کنار ةآمدن با مصائب را از شاهنامه وام گرفته اند و آنها را در زندگی و سبک تدریس و ارتباط با دانشجویان به کار گرفته اند.

در پایان مراسم دکتر یاحقی طی سحنانی گزیده ای از زندگینامه خود در دانشگاه فردوسی را بیان کرد و ادامه داد: من پنجاه سال از زندگی خود را در دانشگاه سپری کرده و در محموع با همسر دکتر خدیجه بوزرجمهری که او نیز استاد همین دانشگاه است بر سر هم 94 سال د راین دانشگاه زیسته و ان شاالله خدمت کرده ایم و تا زمانی که جان در بدن دارم به این کوشش ادامه خواهم داد.

گفتنی است در این مراسم دکتر احمدی زاده، رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی، دکتر سرابی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هرکدم جداگانه در خصوص ابعاد شخصیتی دکتر یاحقی سخنانی ایراد کردند.

رونمایی از کتاب "دیهیم هفتاد (مجموعه مقالات اهدایی به دکتر یاحقی)"، و دنباله مقالات در فصلنامه پاژ28 ، کتاب دو جلدی "آن سالها"، تمبر یادبود مراسم نکوداشت استاد یاحقی و مجموعه ابیات خوشنویسی شاهنامه با عنوان گنج خرد از دیگر برنامه های این مراسم بود.