ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

پیام دکتر غلامعلی حداد عادل

 

پیام رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به چهاردهمین گردهمایی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی 

 

 

 

 

پيام دكتر غلامعلي حداد عادل رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي   به

چهاردهمين گردهمایی بين‌المللي   «ترويج زبان و ادب   فارسي »

 

بسم الله الرحمن الرحيم

برگزاری چهاردهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران در استان آذربایجان غربی و در دانشگاه ارومیه فرصت مغتنمی است تا فرهنگستان زبان و ادب فارسی سلام و سپاس خود را به همة استادان حاضر در این گردهمایی تقدیم کند و برای آنان در برافروختن چراغ زبان فارسی در ایران و خارج از ایران آرزوی موفقیت نماید.

استادان محترم

نگاهبانی از زبان و ادبیات فارسی نه فقط تحکیم یکی از پایه‌های اصلی ملیت و هویت ایرانی ماست که علاوه بر آن محافظت از ظرف گرانقدر بلورینی است که مفاهیم والای معنوی و انسانی و اجتماعی ارزشمندی را به نیکوترین بیان در خود جای داده و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده است. بنابراین اهتمام به امر آموزش و گسترش زبان و ادب فارسی تنها یک وظیفة حرفه‌ای محض نیست بلکه یک رسالت معنوی و یک تلاش آرمانی برای حفظ و گسترش ارزشهای نهفته در آثار تألیف‌شده به این زبان در طول تاریخ هزار سال گذشته و به‌ویژه در دوران معاصر است. فرهنگستان زبان و ادب فارسی به برکت حضور استادان ارجمندی که عضویت پیوسته و وابستة فرهنگستان را دارند و نیز به لطف تلاش پژوهشگران خود سعی کرده است تا استادان ارجمند زبان و ادبیات فارسی را در ایفای وظیفة خطیری که بر عهده دارند یاری کند. از جمله دستاوردهای فرهنگستان، که سالیان درازی وقت و هزینه صرف آن شده دورة کامل «دانشنامه زبان و ادب فارسی» است که زیر نظر استاد ارجمند جناب آقای اسماعیل سعادت تألیف شده و اخیراً چاپ مجدد آن در قطع و قامتی مناسب در دوازده جلد منتشر شده است. فرهنگستان با افتخار یک دوره از این دانشنامه را توسط جناب آقای دکتر صدری‌نیا استاد محترم دانشگاه تبریز و عضو وابسته فرهنگستان به دانشگاه ارومیه اهدا می‌کند و امیدوار است در فرصت‌های بیشتر بتواند خدمات دیگر خود را به مجامعی مانند این گردهمایی معرفی نماید.

سپاسگزاری از دانشگاه ارومیه که میزبانی این گردهمایی را برعهده دارد و نیز مدیران انجمن و مدیران گردهمایی وظیفه‌ای است که نباید فراموش شود. سخن خود را با سلامی گرم به همة هموطنان آذری خود که در طول تاریخ همواره پشتوانه و پشتیبان صمیمی زبان فارسی بوده‌اند به پایان می‌برم و از قول حافظ شیرین‌سخن خطاب به آنان عرض می‌کنم که:

 

ترکان پارسی‌گوی بخشندگان عمرند

ساقــی بشـارتــی ده پیـران پـارسـا را